Ką daryti po ilgo bėgimo, kad gerai jaustumėtės? 5 profesionalo patarimai

Šį savaitgalį bėga ne tik Vilnius, bet ir Talinas, o Rygoje – naktinis bėgimas! Kiekvienais metais bėgikų entuziastų Baltijos šalyse vis daugėja ir dešimtys tūkstančių pasiryžta ilgesnei 10 kilometrų, pusmaratonio ar net maratono distancijai. Profesionalūs bėgikai žino, kad geros savijautos ir gerų rezultatų paslaptis yra ne tik treniruotės besiruošiant bėgimui bei, kaip elgsitės trasoje, bet ir tai, ką darote po bėgimo. O mėgėjai dažnai galvoja, kad darbas baigėsi vos pasiekus finišą.

Šie penki profesionalaus bėgiko, tarptautinio sporto meistro, Pekino Olimpinių žaidynių dalyvio bei daugkartinio Lietuvos ir Baltijos šalių čempiono Vitalij Kozlov patarimai padės jums tausoti savo organizmą, gerai jaustis ir greit atsigauti.

1. Didžiausia klaida: sustoti po finišo

Dažnai matome, kaip po finišo bėgikai pritūpia, prigula ant žolės, sėda pailsėti. Nesvarbu, kokio ilgumo trasą bėgate, 4 kilometrus ar visa maratoną, po bėgimo labai svarbu nesustoti tik pasiekus finišą. Taip jūsų kūnas išvengs didelio šoko staiga pasikeitus būsenai. Vitalij savo bėgimo klubo „Volvere Run“ nariams pataria po distancijos toliau lengvai bėgti ristele net iki dviejų kilometrų, kol savaime nusiramins pulsas, taps lengva kvėpuoti, organizmas pats po truputį sustos. Jei bėgti visai nebegalite, rekomenduojama bent pavaikščioti apie 10 minučių, stengtis tuo metu mažai kalbėti ar kitaip papildomai varginti organizmą. Galima trumpam pritūpti, tačiau iškart vėl turite atsistoti.

2.Vandenį gerkite po truputį

Kita labai dažna klaida yra po bėgimo užsiversti butelį vandens ir vienu ypu išgerti pusę litro. Kad nealintumėte organizmo, Vitalij pataria vandeniu tik paskalauti burną, o dar šiek tiek palaukus pradėti gerti mažais gurkšneliais, iš lėto. „Aš mėgstu kartoti, kad po bėgimo reikia atsigerti, o ne prisigerti“, – juokauja Vitalij. Per pirmą valandą po bėgimo rekomenduojama išgerti tiek pat, kiek gėrėte prieš bėgimą, bet ne daugiau nei 300 mililitrų.

Kad kūnas atsigautų pilnai, Vitalij siūlo gerti elektrolitais turtingus gėrimus: „Daug kas galvoja, kad mes išprakaituojame tik vandenį, bet juk su prakaitu pasišalina ir vitaminai, mineralai, druska. Papildyti šias atsargas galite gėrimais su elektrolitais.“

  1. Judėkite, kad neskaudėtų raumenų

Raumenis skaudės ypač tiems bėgikams, kurie prieš finišą smarkiai padidiną tempą. Vienas iš geriausių būdų užkirsti kelią dideliems skausmams yra tas pats patarimas po finišo lengvai tęsti bėgimą dar vieną ar du kilometrus. Profesionalūs sportininkai žino, kad geriausias kūno atstatymas yra judėti. Po lengvo bėgimo padarykite keletą tempimo pratimų kojoms: blauzdoms, šlaunų keturgalviui ir užpakaliniams raumenims.

  1. Neskubėkite valgyti

Kitaip nei su maistu prieš bėgimą, po bėgimo nėra apibrėžta, ką turite valgyti. Prieš bėgimą paskutinis rimtas valgis turi būti 3 valandas prieš startą. Likus 40 minučių iki starto dar galimas mažas lengvas užkandis ir nuo tada jokio maisto. Po bėgimo svarbiausia taisyklė išlieka ta pati – leisti organizmui nurimti ir tik tada po valandos ar net pusantros pradėti valgyti. Pradžioje patariama ieškoti greitų angliavandenių. Galite suvalgyti bananą, avižų ar kitą sveiką batonėlį.

  1. Atsipalaiduokite su kontrastiniu dušu

Atpalaiduoti kūną ir sumažinti nuovargį bei galimus skausmus Vitalij pataria su kontrastiniu dušu. „Praėjus kuriam laikui po bėgimo pastovėkite 10 minučių po dušu kas 30 sekundžių keisdami karšto ir šalto vandens sroves. Po tokio dušo atsigulkite, ištieskite kojas ir atremkite jas į atramą aukštesnę nei gulėjimo pozicija. Taip pabūkite dar 10 minučių,” – geros savijautos paslaptį išduoda Vitalij.

Po bėgimo taip pat galite pasilepinti ir masažu. Dieną prieš bėgimą masažas taip pat galimas, tačiau jį turi atlikti tik profesionalūs bėgimo masažuotojai, kad nesulėtintų  jūsų starto dieną.

 

Lympo komanda linki gero ir lengvo bėgimo su daug šypsenų!